Nominees announced for 2017 TV Week Logie Awards

The nominees for the prestigious awards have been announced, with a strong contingent of Victorian talent and productions in the running for an award.  

Recognising achievements in television over the past 12 months, the awards are either selected by industry experts or decided by audience votes, with the Gold Logie awarded to the most popular personality on Australian television.

The Awards will be presented at a ceremony on April 23 at Crown Entertainment Complex in Melbourne.

Film Victoria supported projects, Victorian talent or productions nominated in the 2017 TV Week Logie Awards:

BEST ACTOR
Craig McLachlan (Deep Water/The Doctor Blake Mysteries/The Wrong Girl) (SBS/ABC/Network Ten)
Rodger Corser (Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries) (Nine Network/ABC)
Samuel Johnson (Molly, Channel Seven)

BEST ACTRESS
Asher Keddie (Offspring, Network Ten)
Deborah Mailman (Cleverman/Jack Irish/Offspring/Wolf Creek) (ABC/Network Ten/Stan)
Jessica Marais (Love Child/The Wrong Girl) (Nine Network/Network Ten)
Marta Dusseldorp (A Place To Call Home/Jack Irish/Janet King) (Foxtel – Showcase/ABC)

BEST PRESENTER
Carrie Bickmore (The Project, Network Ten)
Grant Denyer (All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, Network Ten)
Waleed Aly (The Project, Network Ten)

TV WEEK GOLD LOGIE – BEST PERSONALITY ON AUSTRALIAN TV
Grant Denyer (All Star Family Feud/Family Feud/The Great Australian Spelling Bee, Network Ten)
Jessica Marais (Love Child/The Wrong Girl) (Nine Network/Network Ten)
Peter Helliar (The Project, Network Ten)
Rodger Corser (Doctor Doctor/The Doctor Blake Mysteries) (Nine Network/ABC)
Samuel Johnson (Molly, Channel Seven)
Waleed Aly (The Project, Network Ten)

BEST NEW TALENT
Hayley Magnus (The Wrong Girl, Network Ten)
Rob Collins (Cleverman/The Wrong Girl) (ABC/Network Ten)

BEST DRAMA PROGRAM
Molly (Channel Seven)
Offspring (Network Ten)
Wentworth (Foxtel – Showcase)

BEST ENTERTAINMENT PROGRAM
Family Feud (Network Ten)
Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
Upper Middle Bogan (ABC)

BEST NEWS PANEL OR CURRENT AFFAIRS PROGRAM
The Project (Network Ten)

BEST REALITY PROGRAM
MasterChef Australia (Network Ten)
The Block (Nine Network)

BEST LIFESTYLE PROGRAM
Luke Warm Sex (ABC)

MOST OUTSTANDING DRAMA SERIES
Wentworth (Foxtel – Showcase)

MOST OUTSTANDING MINI SERIES OR TELEMOVIE
Barracuda (ABC)
Molly (Channel Seven)

MOST OUTSTANDING ACTOR
Rodger Corser (Hugh Knight, Doctor Doctor, Nine Network)
Samuel Johnson (Ian 'Molly' Meldrum, Molly, Channel Seven)

MOST OUTSTANDING ACTRESS
Danielle Cormack (Bea Smith, Wentworth, Foxtel – Showcase)
Elizabeth Debicki (Anna Macy, The Kettering Incident, Foxtel – Showcase)

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTOR
Matt Nable (Coach Frank Torma, Barracuda, ABC)
Ryan Johnson (Matt Knight, Doctor Doctor, Nine Network)

MOST OUTSTANDING SUPPORTING ACTRESS
Debra Lawrance (Mum, Please Like Me, ABC)
Nicole da Silva (Franky Doyle, Wentworth, Foxtel – Showcase)
Victoria Haralabidou (Stephanie Kelly, Barracuda, ABC)

GRAHAM KENNEDY AWARD FOR MOST OUTSTANDING NEWCOMER
Elias Anton (Danny Kelly, Barracuda, ABC)

MOST OUTSTANDING ENTERTAINMENT PROGRAM
Have You Been Paying Attention? (Network Ten)
The Weekly With Charlie Pickering (ABC)

MOST OUTSTANDING COMEDY PROGRAM
Please Like Me (ABC)
Upper Middle Bogan (ABC)

MOST OUTSTANDING CHILDREN'S PROGRAM
Little Lunch: The Nightmare Before Graduation (ABC ME)
Nowhere Boys: Two Moons Rising (ABC ME)
Tomorrow When The War Began (ABC ME)

MOST OUTSTANDING FACTUAL OR DOCUMENTARY PROGRAM
Conviction (ABC)